Projekt TAČR SS07010065

"Jeskyně NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce: interdisciplinární výzkum pro účely ochrany přírody s využitím moderních metod"

Projektu se účastní Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (hlavní řešitel) a Ústav Geoniky Akademie věd ČR (spoluřešitel)

 

Projekt je zaměřen na komplexní výzkum jeskyní na území NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce. Vyžaduje interdisciplinární přístup s využitím klasických i moderních metod k řešení jednotlivých úkolů se zapojením odborníků z různých vědních disciplín.

Ústřední náplní je inventarizace jeskyní. U jeskyní se zaměřují vstupy a každý vstup je dokumentován. Uvnitř každé jeskyně se měří její základní rozměry. Pro podrobné mapování se pak vybírají ty jeskyně, jejichž celková délka přesahuje 15 m. U významných jeskyní se provádí také moderní 3D mapování. Rovněž jsou vytipovány modelové lokality, kde je kromě 3D modelu jeskyně vhodné provést také 3D skenování terénu pomocí dronu. Ze získaných dat se vytvářejí 3D modely a 2D mapy (půdorysy, rozvinuté profily, řezy svahem).

V každé jeskyni se analyzuje návštěvnost podle údajů z knihy zápisů, dokumentují se rytiny, záseky a jiné umělé úpravy. Během průzkumu každé jeskyně se zjišťuje přítomnost jeskynních výplní s cílem objevit čtvrtohorní přírodní archivy bohaté na zbytky schránek a kostí živočichů nebo na pylová zrna. Ty se následně analyzují s hlavním důrazem na schránky měkkýšů, které lze dobře využít k paleoenvironmentálním rekonstrukcím. U vybraných jeskyní se instalují teplotní dataloggery a ponechávají se po dobu alespoň jednoho roku. Vybírají se jeskyně všeobecně považované za teplé (ventaroly) a studené (ledové jeskyně), a to včetně významných zimovišť netopýrů.

V rámci speleologického průzkumu se rovněž prověřují lokality, kde dle povahy terénu lze předpokládat výskyt nových jeskyní. Tyto lokality se vytipovávají na základě lidarové mapy zájmového území a místní znalosti řešitele.

 

 

 

 

Výsledky dosažené v roce 2024

 

SS07010065-V3 Specializovaná mapa Loupežnické jeskyně

 

Druh výstupu /výsledku: Nmap

Termín dosažení: 12/2024

 

Popis:

Specializovaná mapa pravděpodobně nejrozsáhlejší rozsedlinové jeskyně Labských pískovců – systému Loupežnická-Pytlácká. Zahrnuje půdorys jeskyně, profily, informace o charakteru povrchu jeskyně, morfologii terénu okolo vstupu do jeskyně a další informace. Mapa v přehledné podobě prezentuje jak informace užitečné pro další využití (podklad pro přírodovědné průzkumy, monitoring, management NPR Kaňon Labe, záchranu osob v případě nehody v jeskyni), tak zajímavosti o historii lokality získané rozsáhlou rešerší nesnadno dostupných literárních zdrojů. Implementace výsledku se očekává při sčítání netopýrů, osvětě a při cvičeních Hasičského záchranného sboru.

 

Výsledek:

https://drive.google.com/file/d/1QJu6UzSqk3uWVGbJwcmrzfPG3trzz5zd/view?usp=drive_link

 

Dokument prokazující dosažení výsledku:

https://drive.google.com/file/d/1-qqWcKe5jJYxTHXy8Lo2PEMr6tgPW2B6/view?usp=drive_link

 

Zdrojová 3D data (soubor LAS):

https://drive.google.com/file/d/1HhB84_3HClWguhp7Y9_WCBwvJPrwSOjn/view?usp=drive_link

 

 

 

Kontakt: Jaroslav.Kukla@natur.cuni.cz, Frantisek.Kuda@ugn.cas.cz